Держава заохочує викривачів та сприяє їм у повідомленні про можливі факти корупційних правопорушень усно та письмово, зокрема через спеціальні телефонні лінії, офіційні вебсайти, засоби електронного зв’язку, шляхом звернення до засобів масової інформації, журналістів, громадських об’єднань, професійних спілок, що передбачено ч. 1 ст. 53-1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон).

Спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції, державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, юридичні особи публічного права та юридичні особи, зазначені в ч. 2 ст. 62 Закону, забезпечують викривачам умови для здійснення повідомлення про можливі факти корупційних правопорушень шляхом визначення внутрішніх процедур і механізмів прийняття та розгляду повідомлень про можливі факти корупційних правопорушень, перевірки та належного реагування на такі повідомлення п. 3 ч. 2 ст. 53-1 Закону.

Залежно від виду повідомлення викривача (анонімне або із зазначенням авторства) у Законі визначено відповідний порядок його перевірки. Так, перевірка анонімного повідомлення здійснюється в порядку, визначеному в ч. 5 ст. 53 Закону, а порядок здійснення перевірки за повідомленням із зазначенням авторства встановлено у ст. 53-2 Закону. Згідно із Законом відмінності перевірки анонімного повідомлення та повідомлення із зазначенням авторства полягають в особливостях перевірки такого повідомлення на його змістовність, а також у строках та порядку перевірки. У забезпеченні основ національної безпеки в умовах військової агресії російської федерації проти України важливу роль відіграє ефективне запобігання та протидія колабораційній діяльності, кримінальну відповідальність за здійснення якої передбачено Законом України від 03.03.2022 № 2108-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність». Листом від 29.04.2022 № 33-02/10986-22 Національне агентство з питань запобігання корупції (далі – Національне агентство) поінформувало органи виконавчої влади, їх територіальні органи (за наявності) та органи місцевого самоврядування, про необхідність зосередити зусилля уповноважених осіб з питань запобігання та виявлення корупції в межах реалізації покладених на них основних завдань в напрямку виявлення колаборантів та фактів їх колабораційної діяльності.

Для осіб, які допомагають рашистам, співпрацюють з окупаційною адміністрацією на шкоду Україні, посилили покарання. 24 березня парламент ухвалив законопроект № 7186, яким доповнено Кримінальний кодекс України (ККУ) статтею 111-2 та посилено кримінальну відповідальність за пособництво росії.

За допомогу державі-агресору, його збройним формуванням, співпрацю з окупаційною адміністрацією відтепер передбачено від 10 до 12 років позбавлення волі. Цим особам також буде заборонено обіймати посади в органах влади чи місцевого самоврядування на строк від 10 до 15 років. Кримінальна відповідальність для колаборантів в Україні діє з 15 березня цього року.

Тоді набрала чинності ст. 111-1 ККУ, якою встановлено відповідальність за такі види діяльності: – публічне заперечення збройної агресії проти України, публічні заклики до співпраці з рф (у мережі Інтернет або за допомогою ЗМІ); – зайняття посади у незаконних органах влади на тимчасово окупованій території, обрання до таких органів; – пропаганда в закладах освіти; – передача матеріальних ресурсів незаконним збройним формуванням на тимчасово окупованій території; – організація та проведення виборів, референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до їх проведення; – організація та проведення з’їздів, зборів, мітингів, демонстрацій, інформаційна співпраця з окупаційною владою; – зайняття посади в незаконних судових або правоохоронних органах на тимчасово окупованій території; – участь у незаконних збройних формуваннях держави-агресора; – допомога у веденні бойових дій проти ЗСУ, добровольчих формувань, утворених для захисту України.

Нагадуємо, що повідомити про колаборантів та зрадників України до НАЗК ви можете на stopzrada@nazk.gov.ua Інформація підготовлена з використанням матеріалів, розроблених Національним агентством з питань запобігання корупції.