На базі Харківської обласної бібліотеки для юнацтва для учнів Центру професійно-технічної освіти № 2 працівниками Харківської юстиції в межах інформаційної кампанії «СтопБулінг» проведено тренінг на тему: «Сучасні загрози Інтернету», спрямований на ознайомлення молоді з тими небезпеками, які чекають нас у Всесвітній павутині.

З кожним днем в мережі Інтернет з’являється все більше користувачів. Майже кожна людина щодня використовує комп’ютерний гаджет для отримання інформації, перерахування коштів, придбання товарів, спілкування у соціальних мережах, пошуку нових знайомств та налагодження комунікативних зв’язків, отримання нових знань. Ці процеси стали для нас звичним та буденним. Однак, Інтернет-мережа як всесвітній інформаційний простір може бути не лише нашим другом, але й стати ворогом.

Серед загроз Інтернету можна виокремити: комп’ютерну залежність, доступ до небажаного контенту, розкриття конфіденційної інформації, ігроманію, зіткнення з гриферами, кібероніоманію, нав’язливий веб-серфінг, кіберагресію, інтернет-шахрайство тощо.

Не останнє місце у цьому списку посідає КІБЕРБУЛІНГ – новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів в тому числі соціальних мереж. Це одна із форм переслідування дітей і підлітків з використанням цифрових технологій.

До поширених методів кібербулінгу належать:

• використання особистої інформації

• анонімні погрози

• переслідування

• тролінг і флеймінг

• хепіслепінг.

Ошуканство, видурювання, використання конфіденційної інформації та її розповсюдження – отримання персональної інформації в міжособовій комунікації і передача її (текстів, фото, відео) в публічну зону Інтернету або поштою тим, кому вона не призначалась

Анонімні погрози. Кіберхулігани анонімно посилають листи на адресу електронної пошти своєї жертви з повідомленнями загрозливого змісту. Іноді ці загрози мають образливий характер з вульгарними висловами і ненормативною лексикою

Переслідування. Кіберпереслідування відбуваються за допомогою мобільного зв’язку або електронною поштою. Хулігани можуть довгий час переслідувати свою жертву, завдаючи брудних образ принизливого характеру або шантажуючи будь-якими таємними фактами. Відстежуючи через Інтернет необережних користувачів, переслідувач отримує інформацію про час, місце і всі необхідні умови здійснення злочину.

Тролінг (trolling — ловля риби на блешню) – розміщення в Інтернеті (на форумах, у блогах тощо) провокаційних повідомлень з метою викликати флейм, тобто конфлікти між учасниками, взаємні образи

Флеймінг. Улюблений метод «тролів» (провокаторів) у мережі – флеймінг (від англ. flaming – пекучий, гарячий, полум ’яний) – обмін короткими гнівними і запальними репліками між двома чи більше учасниками, використовуючи комунікаційні технології. Частіше за все розгортається в «публічних» місцях Інтернету: на чатах, форумах, у дискусійних групах.

Обмовлення або зведення наклепів – розповсюдження принизливої неправдивої інформації з використанням комп’ютерних технологій. Це можуть бути і текстові повідомлення і фото, і пісні, які змальовують жертву в шкідливій, інколи сексуальній манері. Жертвами можуть ставати не тільки окремі підлітки, трапляється розсилка списків, створюються спеціальні «книги для критики»,в яких розміщуються жарти про однокласників, наклепи. Обираються мішені для тренування власної злоби, зливання роздратування, переносу агресії тощо.

Хепіслепінг (happy slapping – щасливе ляскання, радісне побиття) – назва походить від випадків в англійському метро, де підлітки били перехожих, тоді як інші записували це на камеру мобільного телефону. Тепер ця назва закріпилася за будь-якими відеороликами з записами реальних сцен насильства. Ці ролики розміщують в Інтернеті, де їх можуть переглядати тисячі людей, без згоди жертви.

N.B.! Починаючись як жарт, хепіслепінг може завершитись трагічно, як це сталось із 18-річним Трістоном Крістмасом, якого група хлопців побила для того, щоб зняти відео для Інтернету, а коли він, ударившись головою, помирав кинутий на підлозі, вбивця і спостерігачі пішли продовжувати вечірку. З’явилось поняття буліцид – загибель жертви внаслідок булінгу, який вважається злочином, і хепіслепінг, якщо призводить до таких трагічних наслідків.

P.S. Спільно з учнями Центру професійно-технічної освіти № 2 ми обговорили власні ситуації потрапляння під вплив різних інтернет-небезпек. Кожен мав змогу поділитися своїм життєвим досвідом, а також ефективними лайфхаками та позитивними кейсами стосовно того, як можна себе уберегти.

Пам’ятайте!!! Однією з головних задач дорослих є допомогти дітям пізнати цей світ. І хоча Інтернет є одним із найбільш ефективних інструментів для цього, однак вміння фільтрувати інформацію є одним із головних механізмів вбереження дитини від будь-яких кібернебезпек і цьому повинні навчити дорослі.

#БулитиНеКруто

#СтопБулінг

#ЮстиціяВідкритаДляЛюдей