Я маю право на безпечне дитинство або що таке булінг

Я маю право на безпечне дитинство або що таке булінг

В Українській інженерно-педагогічній академії працівниками управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Харківській області спільно з завідувачем сектору з питань запобігання і виявлення корупції Головного територіального управління юстиції у Харківській області за підтримки сімейного психолога Юлії Букіної, практикуючого адвоката Дмитра Семеха було проведено в межах реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!» правоосвітній захід на тему: «СтопБулінг!».

Конституція України гарантує, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Спробуйте набрати у смартфоні слово "булінг". Система Т9 відразу запропонує більш зрозумілий їй варіант — "боулінг". І якщо вдуматися, вона не так уже неправа. 

Як і в боулінгу, в булінгу важка куля (насильство), наче кеглі, збиває з ніг. Відмінність у тому, що в боулінгу наша мета — збити якнайбільше кеглів. І ми широко розплющуємо очі, цілячись якомога ретельніше, аби куля полетіла туди, куди треба. У житті ж ми сподіваємося, що насильство ніколи не торкнеться наших дітей. Але куля летить. І часто ми запускаємо її самі. Коли від страху, безсилля, нерозуміння, незнання та втоми ми заплющуємо очі, наші діти падають... 

Сьогодні разом зі студентами першого та п’ятого курсів ми мали змогу обговорили проблему булінгу у молодіжному середовищі.

Під час модельної гри активні студенти разом з нами відчули на собі негативні прояви булінгу та цькування у колективі: ігнорування, насміювання, знущання, приниження.

На яскравих прикладах було визначено учасників булінгу: жертви, агресора, пасивних та активних свідків.

Студенти дійшли висновку, що байдужість та небажання стати активним учасником булінгу тільки поширює це явище та його наслідки. Однією з причин невтручання сторонніх осіб є саме страх стати жертвою цькування. у багатьох свідків існує страх також стати жертвою.

У свою чергу, жерства боулінгу також часто боїться повідомити про те, що вона пережила. Страх  володіє людьми, він призводить до того, що жертви не наважуються діяти – приховують свої проблеми… Вони бояться бути собою.

Разом зі студентами ми дійшли висновку, що проблема булінгу лежить у самому суспільстві. Ті моральні цінності, ментальні особливості, які притаманні нашій молодій державі, на жаль, дещо відмінні від загальновизнаних демократичних цінностей розвинених країн. Байдужість до проблем інших людей може призвести до повного руйнування соціальних зв’язків.  Важливо пам’ятати, що  не соромно протягнути руку допомоги людині, які потребує цього.

Булінг – це проблема, яка руйнує життя багатьом дітям у різних варіаціях, починаючи від отримання дитячих комплексів жертви, які потім переслідуватимуть людину впродовж усього її життя, і закінчуючи кримінальними порушеннями для агресора. Це величезне питання не стільки за масштабом, скільки за рівнем замовчування. В нашому суспільстві не прийнято казати про те, що ти став жертвою булінгу. Найважливішими є увага та відповідна реакція з боку батьків і рідних дитини та з боку педагогів чи вихователів. Причин булінгу може бути багато: хтось маленький або високий на зріст, хтось світліший, рудіший, занадто тихий або навпаки галасливий… Цей перелік може бути нескінченним, проте, всі ці причини зводяться до однієї тези – хтось не такий, як інші. Хочу сказати найголовніше: ми всі – учасники процесу булінгу, чи як агресор, чи як жертва, чи як спостерігач. І ми маємо про це говорити, маємо діяти, а не стояти осторонь.

 

 

 

 

 

   

61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 16

тел.: (057) 751-81-68

e-mail: info@kh.minjust.gov.ua

www.kharkivobljust.gov.ua

карта сайта